Prognoza kursu euro na 2022, 2023, 2024 Euro po 4,60 zł

By  |  0 Comments

Cztery lata później w Madrycie wyłoniono nazwę, a 1 stycznia 1999 r. Banknoty i monety euro oraz centy stały się środkiem płatniczym w 12 unijnych państwach 1 stycznia 2002 roku. Później kilkukrotnie dochodziło do rozszerzenia strefy euro o kolejne unijne państwa, które dobrowolnie zgłosiły taką gotowość. Docelowo Unia Europejska chce wprowadzić wspólną walutę we wszystkich krajach członkowskich do 2025 roku. Na koniec zwyczajowo przypomnę, że w niniejszym artykule mówiliśmy o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często.

prognoza eur pln

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że trwa kolejny etap inwestycji. Chodzi o prace przy budowie drugiego etapu drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. – Zawansowanie robót osiągnęło już półmetek – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Komentarz do rynku złotego – dolar, euro i frank tracą w relacji do złotego

Tym samym, sytuacja na tej parze walutowej wpisuje się w obserwowaną na szerokim rynku siłę dolara, którą dodatkowo podbija oczekiwanie na tamtejszą kolejną podwyżkę stóp procentowych. Z kolei na wykresie EUR/PLN sytuacja jest znacznie spokojniejsza. Bilans piątkowej sesji był neutralny i tak też rozpoczyna się nowy… Dzisiejsza sesja activtrades na globalnych rynkach walutowych przynosi zmienne nastroje inwestorów. Z kolei z drugiej strony, po czwartkowej podwyżce stóp także w strefie euro, przez rynki dzisiaj przetoczyła się chwilowa fala optymizmu, która wsparła bardziej ryzykowne aktywa i waluty EM. Notowania EUR/USD poruszają się w konsolidacji w okolicach 1,02.

Wszystko to zawarte w 13 wykresach, które dla „Parkietu” przygotowali ekonomiści, analitycy i zarządzający aktywami. Jak zauważa Piotr Bartkiewicz, ekspert Banku Pekao, to, co obecnie obserwujemy na rynku walutowym, nie jest zdarzeniem jednorazowym, tylko elementem dłuższego, wieloletniego trendu deprecjacyjnego. Zdaniem eksperta serwisu Cinkciarz.pl do samoistnego umocnienia złotego potrzebna jest poprawa postrzegania perspektyw europejskich gospodarek, co w tej chwili wydaje się mało realne. kluczowe wskaźniki efektywności i korzystania z bonusów Ekonomista BNP Paribas ocenia, że skala ewentualnego dalszego osłabienia złotego zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy nasilać będą się obawy o załamanie europejskiej gospodarki, co rzutowałoby także na krajową aktywność. Pierwsze dane o ewentualnym odbiciu przepływu gazu z Rosji rurociągiem Nord Stream powinniśmy poznać pod koniec lipca, gdy zakończy się jego coroczna konserwacja. Opublikowane na początku lipca dane pokazały, że w maju niemiecki import po raz pierwszy od 1991 r.

prognoza eur pln

Czytaj dalej Ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadają po wznowieniu przepływu surowca przez rurociąg “Przyjaźń”, którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do Europy – przekazują maklerzy. Dodają ponadto, że rosną amerykańskie zapasy ropy. Węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu przekazało z kolei, że rurociągiem “Przyjaźń” znów płynie ropa naftowa na Węgry. Czytaj dalej Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma zostać otwarty we wrześniu.

Kurs złotego na początku tygodnia wygląda stabilnie Dzisiejsza sesja będzie kręciła się wokół publikacji indeksów PMI. Chociaż PMI z Chin dla przemysłu utrzymuje się powyżej 50 punktów, to jednak obserwujemy spadek do 50,4 punktów. Okazuje się, że ożywienie gospodarcze w Chinach mogło być jedynie chwilowe….

To nie koniec siły dolara

Zgodnie z oczekiwaniami, piątkowa sesja na globalnych rynkach walutowych upłynęła pod znakiem opublikowanych w Stanach Zjednoczonych danych z tamtejszego rynku pracy. Znacznie lepsze od oczekiwań dane wyraźnie podbiły wartość amerykańskiego dolara, decydując tym samym o bilansie całej sesji praktycznie na całym szerokim rynku walutowym. Notowania złotego pod presją mocnego dolara Naturalnie, siła dolara przełożyła się również na wyceny złotego. Notowania USD/PLN w piątek zwyżkowały do okolic 4,62 i dzisiaj rano także utrzymują się powyżej tego poziomu.

WIG20 7,27 proc. w dół. Euro po 4,52 zł

Jednocześnie ożywienie gospodarcze w rejonie wspólnej waluty może spowodować jej aprecjację względem np. Poziom stóp procentowych, dlatego Europejski Bank Centralny bardzo ostrożnie podchodzi do kwestii ew. Między innymi dlatego kurs euro zwykle utrzymuje dość stabilny poziom wobec innych głównych walut świata. Wyjeżdżając za granicę lub wymieniając walutę, warto sprawdzić aktualny kurs euro, by wiedzieć, jaki jest przelicznik euro dla najważniejszej dla nas pary EUR/PLN.

Napięcie związane z rosnącą inflacją jest zdecydowanie widoczne, i ta niepewność wpływa również na wahania na rynku walut. Obserwujemy coraz wyższe szczyty i coraz wyżej położone dołki kursu euro do złotego. Zresztą już wcześniej złoty nie spisywał się najlepiej. Kurs euro systematycznie osiąga coraz wyższe poziomy. Poziom 3,80 zł za euro po raz ostatni widzieliśmy w kwietniu 2010 r. Realne stopy procentowe pozostają ujemne i mimo ostatnich podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wynoszą obecnie ok. -9% (uwzględniając bieżącą, a nie oczekiwaną inflację).

Jaszczomb przed południem drukuje puste złote w setkach miliardów sztuk, które udostępnia Pinokiowi, by ten je wyrzucał ciemnemu ludowi z szybowców (helikopterów wciąż nie mamy). Po południu, raz w miesiącu dla picu Jaszczomb podnosi stopy % o żałosne o,5% lub 0,75 %.

Istotna będzie więc nie tyle decyzja, co oczekiwania co do dalszej ścieżki stóp procentowych w USA. W przypadku scenariusza bazowego, czyli podwyżki o 75 pb, dalsze losy dolara… — Nasze prognozy zakładają, że na koniec września za euro zapłacimy około 4,60 zł, a wspólna waluta nie będzie w stanie 7usd to cad w znacznym stopniu odrobić tegorocznej przeceny względem dolara. Na razie nic nie wskazuje jednak, by złoty mógł powracać na wzrostową ścieżkę. Potencjalnymi punktami zwrotnymi mogą być złagodzenie tonu przez Rezerwę Federalną lub osiągnięcie przez inflację na świecie szczytu — dodaje Sawicki.

Euro w kierunku 4,70 złotego i 0,95 dolara. Kursy walut oczami analityków Danske Banku

W przeciwieństwie do większości światowych banknotów, grafiki zdobiące papierowe euro nie przedstawiają żadnych portretów uznanych obywateli. Zamiast tego zdecydowano się zamieścić na nich charakterystyczne symbole architektury europejskiej. Na awersie zaprezentowane są fragmenty bram i okien, odnoszące się do konkretnych epok historycznych oraz stylów w sztuce. Natomiast rewers banknotu przedstawia mapę europy oraz fragment mostu, również nawiązujący do epoki zaprezentowanej na froncie. Grafiki uzupełnione są opisem waluty w alfabecie łacińskim oraz greckim.

Szef Ryanaira zapowiada koniec pewnej ery. “Nie zobaczymy tych taryf przez następnych kilka lat”

Z kolei w przypadku euro mamy próbę złamania poziomu 4,70 zł. Przyszłość w dużej mierze zależy od uwarunkowań zewnętrznych. Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty.

W kolejnych tygodniach to ona powinna mieć kluczowe znaczenie, szczególnie że kończy się intensywny okres posiedzeń banków centralnych” – dodaje. Po wakacyjnym rajdzie dolara, który w lipcu po raz pierwszy od 20 lat na chwilę zrównał się wartością z euro, analitycy musieli zrewidować swoje nastawienie wobec amerykańskiej waluty. Choć jednak prognozy dla kursu EUR/USD uległy istotnemu obniżeniu, to większość rynkowych prognostów nadal zakłada, że w kolejnych kwartałach czeka nas osłabienie dolara wobec euro. Patrząc na historyczną sprawdzalność tych projekcji, należy do nich podchodzić ze sporą dawką sceptycyzmu. Nawet gdyby miały się one sprawdzić, to „zielony” na polskim rynku ma kosztować ponad 4 zł w całym horyzoncie prognozy.

Share Button

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *